Različne rastline z istim imenom
Stepska lilija
Stepske lilije pripadajo rodu Eremurus. Ta združuje nekoliko več kot 40 vrst, ki naseljujejo suhe gorate predele osrednje in zahodne Azije. Na vrtovih najdemo nekaj manj kot deset vrst stepskih lilij, ki jih lahko občudujemo kot samostojno posajene ali še bolje med drugimi trajnicami, nad katere dvigujejo svoja dolga pokončna socvetja.
Cvetovi so navadno obarvani v rumenkastih odtenkih, vendar najdemo tudi predstavnike z belimi cvetovi ali cvetovi v bakreno rožnati.
Podobno razgibana je tudi velikost rastlin, saj boste lahko izbirali med nižjimi, približno meter visokimi rastlinami, ali pa do dva metra visokimi giganti, kolikor zrasteta belo cvetoči vrsti. Na vrtu jim namenite sončno rastišče z dobro odcednimi tlemi. Ob sajenju izkopljite veliko sadilno jamo, saj imajo stepske lilije zelo zanimive zvezdasto razporejene gomolje, ki spominjajo na morske zvezde ali hobotnice in se razraščajo vodoravno. Koreninska krona naj bo tik pod površino tal.
Maslenica ali enodnevna lilija
Čeprav je pravilno slovensko poimenovanje rodu Hemerocallis maslenica, se pogosto uporablja tudi ime enodnevne lilije. To izvira iz prevoda njihovega znanstvenega imena in nakazuje na kratkotrajnosti njihovih cvetov, ki se odprejo le za en dan.
Na srečo vseh ljubiteljev teh rastlin pa maslenice postopno odpirajo svoje lepe cvetove, s tem pa poskrbijo za več tednov čudovitega cvetenja.
Podobno kot številne druge čebulnice in trajnice tudi maslenice najbolje uspevajo na bogatih in nekoliko vlažnih, a dobro odcednih tleh. Za kakovostno rast in cvetenje potrebuje sončno gredo ali svetlo senco. Ko se dobro ukoreninijo, odlično prenašajo vročino in sušo, zato so primerne tudi za lažja peščena tla.
Afriška lilija
Afriške lilije (naslovna slika), rod Agapanthus, so doma so v Južni Afriki, kjer jih veliko najdemo v goratih predelih. Čeprav imajo prizvok eksotičnosti in z njo povezane neodpornosti, so v svojem naravnem okolju izpostavljene hladnim zimam in sušnim razmeram, nekatere pa celo rednim požarom.
Na vrtovih najpogosteje gojimo vrsto Agapanthus africanus (A. umbellatus), in sicer v velikih loncih na sončnih terasah.
Afriške lilije potrebujejo s hranili bogata tla in sončno rastišče. Vsako pomlad rastlini dodajte zrel kompost ali nekaj mineralnega gnojila, s tem si boste zagotovili izdatno cvetenje. To lahko spodbudite tudi tako, da rastlino posadite v lonec manjšega premera, saj bodo afriške lilije, ki so na tesnem s prostorom, bolje cvetele kot rastline, ki jim boste zagotovili preveč prostora.
Baklasta lilija
Še en predstavnik afriške flore so tudi baklaste lilije, ki pripadajo rodu Kniphofia. Baklaste lilije so trajnice z dolgimi, travam podobnimi listi, ki pri nekaterih dosežejo do 1,5 metra dolžine. Sredi listne rozete pozno poleti poženejo cvetna stebla z živahno obarvanimi socvetji od rumene prek oranžne do rdeče. Dobro prenašajo sušo, vendar bodo lepše, če jim boste ob sušnem vremenu naklonili nekaj vode.