Vrt v juniju
Če začnejo v tem času rastline obolevati in posamezni poganjki ali celi grmi odmirajo, potem je lahko eden od vzrokov tudi pomanjkanje hranil ali vode.
Majhne zaloge hranilnih snovi in vode so rastlini zadostovale ravno še za začetek rasti. Zdaj pa je obojega zmanjkalo in oslabljene rastline so lahko lahek plen bolezni in škodljivcev. Zato je zdaj pomembno redno gnojenje in opazovanje rastlin zaradi bolezni in škodljivcev.
Okrasni vrt
Presajamo trajnice, kot so iberis, avbrecija, nizke plamenice, grobelnik. Sejemo dvoletne cvetlice (mačehe, spominčice, turški nageljni, marjetice), ki bodo cvetele spomladi. Med vrtnicami je največ takih sort, ki cvetijo junija. Po cvetenju jih še enkrat pognojimo. Pri tistih vrtnicah, ki pocvitajo, porežemo odvcetele cvetove nad prvimi zdravimi listi. Pri enkrat cvetočih jih lahko pustimo, če želimo jeseni plodove.
Bradate perunike delimo, ko prenehajo s cvetenjem, in vse do jeseni.
Izkopljemo jih in razdelimo rizome. Redno kosimo trato ter jo pognojimo. Po cvetenju obrežemo okrasne grmovnice, ki cvetijo na starem lesu, visokodebelne grme in živo mejo. Na opore povezujemo nove poganjke vzpenjavk.
Junija lahko pričakujemo tudi nevihte z močnim neurjem in dolgotrajnim deževjem. Močno deževje lahko rastline potolče do tal. Takemu razdejanju se lahko vsaj deloma izognemo tako, da visoko rastoče rastline pravočasno privežemo k opori.
Rožam v zabojčkih, loncih, koritih in obešankah odstranjujemo odcvetele cvetove. Redno jih zalivamo in gnojimo. Z rednim odstranjevanjem uvelih cvetov jih polepšamo in vzpodbujamo razvijanje novih cvetov.
Vršičkamo poganjke sobnih rastlin, ki jih gojimo zaradi listov, ker tako spodbujamo gostejšo rast.
Gomolje ciklam presadimo v novo zemljo ter jih postavimo na svetlo mesto. Sprva naj bo zemlja rahlo vlažna, da ciklama razvije več listov, potem pa zalivamo normalno.
Zelenjavni vrt
V tem času povzročajo preglavice plevel, suša in škodljivci. Redno zalivamo, zlasti mlade setve, in plitvo okopavamo. Paradižniku trgamo zalistnike, ter ga privezujemo ob oporo. Posejemo črno redkev in osujemo krompir.
Na stalno mesto presajamo sadike ohrovta, brstičnega ohrovta, rdeče pese, pora, solate, kolerabe, zelene, blitve. Med solato in rdečo peso lahko posadimo šetraj.
Zdaj lahko že drugič sadimo kumare ter fižol. Sejemo endivijo, zimski radič ter pozne sorte brokolija. Do konca junija še vedno lahko sejemo solato. V prvi polovici junija prvič porežemo baziliko, koper, žajbelj, poprovo meto (pred cvetenjem), meliso (v popkih) in kamilice. Nabiramo tudi lipovo cvetje. V tem mesecu že izkopavamo zgodnji krompir.
Sadni vrt
Junija odpadajo nezreli plodiči jabolk, hrušk in drugega sadja z dreves. Govorimo o tako imenovanem junijskem redčenju, ki je popolnoma normalen pojav, saj se na tak način drevo samo znebi odvečnih plodov. Če pa kljub naravnemu redčenju ostane na drevesu preveč plodov, je potrebno še naše ročno redčenje.
Trava okoli dreves, posebno mladih, ne sme biti visoka, saj jemlje drevesom dušik.
Najbolj priporočljiv je plitvo okopan kolobar pod krošnjo. Po končanem obiranju opravimo poletno rez pri rdečem in belem ribezu. Pri pečkarjih z roko lomimo mlade zelene poganjke, ki rastejo v notranjost krošnje. Redno pregledujemo drevesa in pravočasno ukrepamo proti boleznim in škodljivcem.